Soru: BookCites nedir? Hangi yayınları tarar?
Cevap: Bookcites Türkiye merkezli seçkin yayınevlerinin yayımladığı akademik yayınları tarar. Sadece akademik kitap yayınlarını ve tezleri tarar. Sadece akademik kitap tarayan tek atıf dizinidir.
Soru: BookCites taranan yayınların taranma kıstasları nelerdir?
Cevap: BookCites Türkiye’nin öne çıkan yayınevlerinin akademik yayınlarını ve hakemli tam metin kitaplarını kapsar
Soru: BookCites’in amacı nedir?
Cevap: Türkiye merkezli yayınevlerinin akademik kitap atıflarını kolay, hızlı ve tek merkezden ulaşılmasını sağlar.
Soru: Neden tüm sonuçları görüntüleyebiliyorum?
Cevap: Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü tanımlanmaktadır.
Soru: Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Cevap: Birçok kaynakça da atıflar Soyad, İ olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Soru: Sadece ilgili yayınıma yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Cevap: Yayınınızın ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
Soru: Kitabımı atıf dizininize ekleyebilir miyim?
Cevap: Yayıncınız ile sizin aranızdaki anlaşmaya bağlı olarak hukuki olarak referanslarınızı sisteme yüklemekte bir engel yoksa yükleyebilirsiniz. Yüklenen tüm yayınlar akademik kurul onayından geçtikten sonra görüntülenebilir.
Soru: Tam metinleri kapsıyor musunuz?
Cevap: Açık erişimli kitapların tam metinlerini de sunmaktayız. Diğer yayınların yayıncısı ile anlaşmaya bağlı olarak tam metin sunulup sunulmayacağı değişmektedir.
Soru: Yayıneviyim taranmak istiyorum?
Cevap: Yayınevi başvuru ekranından başvurmanız durumunda arkadaşlarımız kısa sürede sizinle iletişime geçecektir.
Soru: Üniversite yetkilisiyim abone olmak istiyorum?
Cevap: İletişim ekranından bizlere yazmanız veya iletişim numaramızı aramanız durumunda 1 iş günü içerisinde deneme süreciniz başlar veya aboneliğiniz sağlanır.
image